AMD’nin yeni Agesa yaması çekirdekler arası gecikmeyi %14 düşürdü

Yıllar sonra kırmızı ekip, Ryzen işlemcilerle birlikte işlemci pazarına rekabet getirmeyi başardı. Ancak AMD, güvenlik açıkları ortaya çıktıkça performansı düşen Intel işlemcileri yerine yamalarla performansı artıran bir yonga vaat ediyor.

BIOS güncellemesiyle performans artışı

Bunun en son örneği yayınlanan Agesa güncellemesiydi. Agesa Combo V2 1.0.8.1’i test eden bir kullanıcı, 1.0.0.6’dan ilginç bir sonuca giden değişiklikleri inceledi. SiSoftware Sandra üzerinde yapılan teste göre, yeni sürümde çekirdekler arasındaki gecikme 56.9ns’den 48.9ns’e düştü.

Ryzen 3000 ve Ryzen 4000G yongalarını kullananların,% 14’lük bir düşüşe karşılık gelen bu iyileştirmeden yararlandığı belirtilirken, önceki nesiller için henüz bir test sonucu bulunmadığı belirtiliyor. Ryzen işlemcilerin gecikme hassasiyeti göz önüne alındığında, bu iyileştirme bir BIOS güncellemesi ile sağlanacak. Ayrıca Ryzen 9 3950X’i gözlemleyen bir kullanıcıya göre işlemci, yeni yamadan sonra yükseltme frekanslarını artırmada daha agresif hale geldi. Ryzen işlemci kullanıcılarının anakartlarının UEFI / BIOS yazılımını üreticinin sitesinden kontrol etmeleri büyük bir avantajdır.

Bunlara da Göz Atın

5 GHz’deki Rocket Lake işlemcisi tek çekirdekte Ryzen 7 5800X ile eşleşiyor

Yarı iletken üreticisi, yüksek çalışma frekanslarıyla görünmeye hazırlanıyor. Sızdırılan test sonucu, çipin frekans avantajı sayesinde tek bir çekirdekte iddialı olacağını gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir