İzmir Depreminin Bıraktığı Enkazın Uydu Görüntüleri Paylaşıldı

İstanbul Teknik Üniversitesi Uydu Haberleşme ve Uzaktan Algılama Merkezi, İzmir depremine ait uydu görüntülerini yayınladı. Paylaşılan görüntüler depremin bıraktığı enkazın acınacak boyutlarını ortaya koyuyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi Uydu Haberleşme ve Uzaktan Algılama Merkezi (İTÜ UHUZAM), 30 Ekim Cuma günü İzmir Seferihisar açıklarında meydana gelen 6.9 depremine ait uydu görüntülerini yayınladı. Türkiye'nin ilk uydu yer gözlemevlerine sahip olması, Türkiye'nin en büyük uydu görüntü arşivine sahip merkezler, depremin neden olduğu yıkımı ortaya koyuyor.

İzmir depremi görüntüleri, Pleiades WorldView-2 (WV-2) uydular üzerinden sağlanmaktadır. Ayrıca paylaşılan görüntülerde depremin en çok vurduğu Bayraklı değil, Seferihisar'da meydana gelen tsunaminin etkileri görülebiliyor. Şimdiye kadar paylaşılan görüntülerle yerden gördüğümüz enkaz, durumun uzaydan ne kadar acınası olduğunu ortaya koyuyor.

İşte uydudan alınan görüntüler

İTÜ UHUZAM'ın paylaştığı görüntüler, İzmir'de neredeyse her binanın yıkıldığını gösteriyor. Örneğin yukarıdaki görüntü depremde yıkılan Yağcılar Apartmanı'na aittir. Ayrıca deprem nedeniyle yatmakta olan Yılmaz Erbek Apartmanı ve Barış Sitesi de uydu kameralarına yansıdı.

Paylaşılan görüntülerde Seferihisar'da yatan tekneler de görülebiliyor. Ayrıca İTÜ UHUZAM toplantı alanlarını, çadır kentleri, arama kurtarma faaliyetlerinin devamını, inşaat makinelerini ve diğer her şeyi gösterir. İTÜ UHUZAM'ın paylaştığı daha birçok görsele ulaşmak isterseniz buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bunlara da Göz Atın

Gerçekleştiğine İnanmakta Zorlanacağınız, Çemberlerin Oluşturduğu Optik İllüzyon

Sosyal medyada dolaşırken sıklıkla karşılaştığımız optik illüzyonlara yeni bir optik illüzyon eklendi. Bu örnekte, sabit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir