İBB Sahne Vermişti: Kaymakamlık Kürtçe Oyunu ‘Kamu Düzeni’ Gerekçesiyle Yasakladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nda ilk kez oynanması planlanan "Beru" adlı Kürt oyunu, "asayişi bozmadan" saatler önce Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, oyunun PKK propagandası içerdiği iddiasıyla soruşturma başlatıldığını bildirdi.

İBB, koronavirüs salgını nedeniyle zor günler geçiren özel tiyatrolara destek vermek için Ekim ayında belediyeye bağlı Şehir Tiyatroları sahnesini açtı. Bugün Gaziosmanpaşa Sahnesinde Kürtçe seslendirecekti. Ancak Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı, "genel asayişi bozabileceği" gerekçesiyle oyundan men edildi. Akşam saat 20.30'da sahnelenecek oyun için son hazırlıklar yapılırken, polisin Kaymakamlık kararını saat 16.00'da tiyatroya bildirdiği bildirildi.

İBB Şehir Tiyatroları, bilet sahiplerine maç biletlerinin askıya alındığını ve başka bir maç bileti ile değiştirilebileceğini bildirdi.

"Teatra Jiyana Nü adlı özel tiyatro Ekim 2020'de İ.BB Şehir Tiyatroları tarafından sahnelenecek. Açık kaynaklardan BERU:KLAKSON BORİZAN BİRT adlı oyunun 13 Ekim 2020 Salı günü 20.00'de sahneleneceği öğrenildi. :30 İBB Şehir Tiyatroları Gaziosmanpaşa Sahnesi;

5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 'İlçe sınırları içinde barış ve güvenlik' 32 / Ç Maddesi uyarınca kaymakam, bunların sağlanması için gerekli karar ve tedbirleri alır.

Yapılması istenen tiyatro etkinliğinin ilçemiz sınırları içinde genel asayiş, huzur ve güvenliği bozabileceği değerlendirildiğinden, kişi d 5442 sayılı İl İdaresi Kanunun 32 / Ç maddesi hükümleri gereğince. 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 17. Maddesi olan Teatra Jiyana Nü adlı özel tiyatro, güvenlik ve halkın refahının okunmazlığını sağlamak amacıyla BORU:KLAKSON BORİZAN BİRT Gaziosmanpaşa İlçesi ict Valilik, "BERU" adlı tiyatro oyununu Kürtçe olduğu için değil, PKK propagandası içerdiği için yasakladı. Konuyla ilgili yargı süreci başlatıldı. Yerlikaya (@AliYerlikaya) 13 Ekim 2020

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, "BERU" adlı tiyatro oyununu Kürtçe olduğu için değil, PKK propagandası içerdiği için yasakladı. Konuyla ilgili yargı süreci başlatıldı "dedi.

Bunlara da Göz Atın

Küçük Çocuğa İğrenç Şantaj! Uyuşturucuya Alıştırıp Tecavüz Ettiği Ortaya Çıktı

Sabah gazetesinden Emir Somer'in haberine göre olay, 12 Ocak Salı günü İstanbul'un Kağıthane ilçesine bağlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir