Gerçekleştiğine İnanmakta Zorlanacağınız, Çemberlerin Oluşturduğu Optik İllüzyon

Sosyal medyada dolaşırken sıklıkla karşılaştığımız optik illüzyonlara yeni bir optik illüzyon eklendi. Bu örnekte, sabit olan dairelerin hareket ediyor gibi göründüğü bir göz yanılsamasına bakacağız.

Komik ve bazen can sıkıcı olabilen optik illüzyonlar hayatın birçok alanında karşılaşılabilmektedir. Görsel olarak algıladığımız görüntüler ile nesnel gerçeklik farklı olduğunda karşılaştığımız bu göz yanılsamaları, beyinde işlenen bilgiler uyarıcı kaynakla eşleşmediğinde kafamızın karışmasına neden olur. yaratıldı. Bu seferki örneğimizde inanmakta güçlük çekeceğiniz iki çemberin yarattığı optik illüzyona bakacağız. En azından beynimiz onu bu şekilde gördüğümüzü düşünüyor. Peki, ok yönünde hareket ettikten sonra, oklar içe veya dışa bakarken bu daireler gerçekten büyüyor ve küçülüyor mu? Yukarıdaki videoda görebileceğiniz gibi, daireler aslında hareket etmiyor, yani sabit. Dikkatli bakarsanız dairelerin sabit çizgilerin ötesine geçmediğini ve konumunu koruduğunu göreceksiniz.

Buradaki videoda okların da olaydan bağımsız olduğunu, yani illüzyonun oklarla hiçbir ilgisi olmadığını görüyoruz. Tam olarak nasıl olduğunu bilmesek de, bu optik illüzyonun içerideki küçük daire ve dışarıdaki daha büyük daire ile ilgisi olduğunu tahmin ediyoruz.

Bunlara da Göz Atın

Bu Sefer Starlink Değil: Adıyaman’da UFO Olduğu Düşünülen ve Renk Değiştiren Bir Cisim Görüldü

Adıyaman'daki vatandaşlar bugün çok ilginç bir olay yaşadı. Gökyüzüne bakan vatandaşlar, rengini değiştirdiği söylenen bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir