100 milyon yıllık yeni bir çiçek türü bulundu

Myanmar'da bulunan kehribar bir taşta eski bir kıtaya özgü yeni bir çiçek türü keşfedildi.

Dailymail'in raporuna göre Oregon Eyalet Üniversitesi'nden uzmanlar, Myanmar'da bulunan kehribar bir taşta korunan çiçeğin 100 milyon yıl öncesine, yani Kretase Jeolojik Dönemi'ne ait olduğunu belirledi.

Araştırmacılar "Valviloculus pleristaminis" çiçeği adını verdiler, bunun defne ailesine ait olduğunu ve Avustralya'daki bir tür dut ağacı ile ilgili olduğunu belirtti.

Şu anda 6 bin kilometre uzaklıkta olan Myanmar ve Avustralya'nın, o dönemde kadim bir kıta olan Gondwana'nın bir parçası olduğu belirtildi.

Dergisinde keşifle ilgili bir yazı yazan ve daha önceki amber araştırmalarında karşılaştığı DNA ile Jurassic Park filminin senaryosuna da ilham veren Texas Botanik Araştırma Enstitüsü Paleontolog George Poinar Jr. şunları söyledi:Poinar, Gondwana kıtası bölündüğünde, çiçeğin muhtemelen Batı Burma bloğuna ait tabakta kaldığını ve daha sonra kehribarı oluşturan reçine ile kaplandığını ve böylece günümüze ulaştığını söyledi. George Poinar Jr. bunun bir harika keşif.

Bunlara da Göz Atın

TİKA, Tacikistan’da Yazılım Eğitim Merkezi kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de orta ve düşük gelirli ailelerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir