Öğrencilerin robotik kodlama sınıfı hayali gerçek oldu

Aksaray, Ortaköy ilçesine bağlı Şehit Salih Aksu İlköğretim Okulu öğrencileri İkra Ayla Kaman (11) ve Fatma Pelin Barcı (11), 2 yıl önce dağıtılan süt kutularından robot maketi yaparak bahçede düzenlenen Bilim Fuarı'nda sergiledi. Öğrenciler fuarı ziyaret eden Ortaköy Belediye Başkanı Ali Rıza Özdemir'e okullarında robotik kodlama dersi almayı hayal ettiklerini anlattı. Başkan Özdemir'in girişimiyle İkra Ayla ve Fatma Pelin'in hayalleri gerçekleştirildi ve okulda robotik kodlama dersi düzenlendi.

Şimdi 5. sınıf öğrencileri olan İkra Ayla Kaman ve Fatma Pelin Barcı, Bilim ve Teknoloji Danışmanı Ahmet Kılınç eşliğinde 2018 yılında okullarında dağıtılan boş süt kutularından robot modeli yaptı. Okul bahçesinde TÜBİTAK'ın katkılarıyla düzenlenen 'Bilim Fuarı'nda 2 öğrenci modeli sergiledi. Fuarı ziyarete gelen Ortaköy Belediye Başkanı Ali Rıza Özdemir ile konuşurken Barcı ve Kaman, kendilerini geliştirebilmeleri için okullarında robotik kodlama dersi sahibi olmayı hayal ettiklerini söyledi.

ROBOTİK KODLAMA SINIFI 105 BİN LİRADAN YAPILMIŞTIR

Başkan Özdemir'in girişimiyle okul tarafından robotik kodlama sınıfı yapıldı. 105 bin liraya mal olan sınıfta 8 bilgisayar, 10 robot ve 3 boyutlu yazıcı bulunuyor.

Sınıfın açılışını Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Ortaköy Kaymakamı Rasim Belge ve Ortaköy Belediye Başkanı Ali Rıza Özdemir gerçekleştirdi. İkra Ayla Kaman ve Fatma Pelin Barcı, tasarladıkları robot arabayı açılışın ardından protokol üyelerine 'Alpaslan' adlı siyah çizgiyi takip ederek tanıttı.

Bilim Fuarı'nda başladım. Okulumuzda dağıtılan süt ile robot modeli tasarladık. Bu model robottan sonra sesimizi duyurduk. 2 yıl sonra okulumuzda robotik kodlama sınıfı düzenlendi. Arkadaşımla hayalini kurduğumuz robotik kodlama sınıfımız vardı ”dedi. Robot arabayı anlatan Kaman,“ 'Alparslan' adını verdiğimiz robot, sensörüyle tasarladığımız siyah çizgiyi takip ediyor. Ayrıca mesafe sensörü sayesinde, yolundaki engeli ortadan kaldırıyor. Alparslan adını vermemizin nedeni Büyük Selçuklu Hükümdarı Alparslan'ın Malazgirt Zaferi'nin ardından Anadolu'nun kapılarını Türklere açmasıdır. Fatma Pelin Barcı, "Bu fırsatı gerçekleştirme fırsatımız oldu. milli teknolojinin hamleleri ile dünyanın kapılarını açarak ülkemizi ileriye taşımaktır. , bize böyle bir robotik kodlama sınıfı getirdiğiniz için teşekkür ederiz. "

Bunlara da Göz Atın

TİKA, Tacikistan’da Yazılım Eğitim Merkezi kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de orta ve düşük gelirli ailelerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir