BBC Türkçe Araştırması: Türkiye’de 11 İlde, 8 Ayda 11 Bin Ek Ölüm Meydana Geldi

E-devlette sadece 11 günlük ölüm verisi var. Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Konya, Malatya, Sakarya ve Tekirdağ'da listelenen bu il, Türkiye nüfusun yüzde 36,5'ini temsil ediyor. Sayıda ciddi artış

Sadece Türkiye'de değil, dünyada ölüm BBC Türk ekibi, 1 Ocak – 31 Ağustos 2019 ve 2020 tarihleri arasındaki 8 aylık ölüm verilerini e-devlet aracılığıyla topladı. TÜİK verileri, önceki yıllara göre il bazında ölüm sayıları için kullanılmıştır. Bu dönemde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 865 oldu. Basit bir hesapla İstanbul'da bu dönemde ek ölüm 2 bin 341 oldu.

Uzmanlar normalde bu artışın bağlantılı koronavirüs salgını olduğunu, sadece Türkiye'de değil dünya çapında ek ölümlerin görüldüğünü belirtiyor.

Epidemiyolojide, ek ölçüm kavramı, normal veya Kriz dışı koşullarda beklenenden daha fazla ölüm anlamına gelir. Bu hesaplama geçmiş yılların ortalaması, artış hızı ve beklenen ölüm sayıları ile yapılır. İstanbul'da ilk vakanın tespit edildiği 11 Mart – 31 Ağustos tarihleri arasında 39 bin 503 kişi hayatını kaybetti. 2019'un aynı döneminde bu sayı 34 bin 297 oldu.

İncelenen 11 ilin nüfusuna göre yapılan hesaplama, ölümlerin 2019'a göre yüzde 8,4 arttığını ortaya koyuyor.

Nüfus faktörü dikkate alınarak yapılan hesaplamada ildeki bu 11 kişi, ölüm sayılarını 2019'un ilk sekiz ayına göre yüzde 8,4 artıracak gibi görünüyor. BBC Türkiye, e-devlet ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri, İstanbul dahil 11 ilde 2020'de de bulundu 'ilk 8 ayda ölüm sayısını son 5 yılın ortalamasına göre yüzde 12 artırarak 10 gösterdi Bin 950 ek ölüm meydana geldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin eşi 2020'de yüzde 2,2, Türkiye'de ölüm oranı ve beklenen ölçüde artış BBC'nin Haziran ayı ortasında yaptığı bir araştırma, dünya genelinde Covid-19 nedeniyle en az 130 bin kişinin daha hayatını kaybetmiş olabileceğini ortaya koydu. resmi rakamlar açıklandı.

Bunlara da Göz Atın

Dışişleri Bakanlığı’nın Açıklaması Sosyal Medyanın Gündeminde: ‘Dinimiz?’

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Ieronimos'un bir televizyon kanalıyla röportaj yaptığı ve İslam diniyle ilgili uygunsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir