Ziya Selçuk: ‘Yıl Sonuna Kadar Hiçbir Sınav Yapılmayacak’

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "31 Aralık'a kadar yüz yüze ve uzaktan sınav yapılmayacak, sınavlarla ilgili planlamalar salgının seyrine göre yapılacaktır" dedi. ilgili yazılı açıklamayı yaptı.

Dünyada ve Türkiye'de salgın sırasında yaşanan yükselişte eğitim kurumlarının yüz yüze öğrenci eğitimine devam eden öğretmenler ve çalışanları etkilemeyi amaçladıklarını vurgulayan Selçuk, şunları söyledi:

"Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüsler Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri, Sayın Bakanlar Kurulu toplantısında Türkiye Cumhurbaşkanı başkanlığında 'Alınan karar doğrultusunda tüm örgün, özel, örgün ve yaygın eğitim faaliyetlerine uzaktan eğitimle devam edeceğiz. 20 Kasım Cuma – 4 Ocak Pazartesi arası

Tüm anaokulları, kreşler, ilkokullar, ortaokullar ve liseler, Bakanlığımıza bağlı özel eğitim okulları ve sınıfları, meslek liselerindeki uygulamalı kurslar ve özel eğitim kursları da Destek ve eğitim kursları ile pekiştirme kursları bu süreçte yüz yüze eğitim verilmeyecektir. "

Selçuk, "Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında yüz yüze 'bireysel eğitimler' yapılamaz. '' Bilgisini paylaştı.

Selçuk, haftalık uzaktan eğitim müfredatının okul idarelerinin koordinasyonunda öğretmenler tarafından öğrenciler ve velilerle paylaşılacağını, okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin yeni dönemde uzaktan eğitim süreçlerini ders konularına ve öğrettikleri müfredata göre yapılandıracağını ifade etti. mola sırasında öğrencileri. TRT EBA kanalları da dahil olmak üzere canlı sınıf uygulamaları, EBA internet platformu, basılı ve dijital yardımcı kaynakları ile öğrencilerin yanında olacaklarını vurguladı.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "31 Aralık 2020 tarihine kadar yüz yüze veya uzaktan sınav yapılmayacaktır. Ayrıca salgın sürecin seyrine göre yapılacak olup, okul yönetimlerimiz ve öğretmenlerimiz aracılığıyla öğrencilerimize duyurulacaktır. Yüz yüze ve uzaktan eğitim yoluyla yapılan eğitim müfredatından öğrencilerimiz sorumlu olacaktır. "İfadesini kullandı.

Selçuk, yeni öğretim yılı ile birlikte 112 şubede 812 öğretmenin görevlendirildiğini ve 13 stüdyoda 1653 ders videosu hazırlanıp yayınlandığını, TRT EBA Anaokulu, İlkokul, Ortaokul ve Lise kanallarının haftalık ders programlarını göndereceklerini ifade etti. 18 milyon öğrencinin cep telefonu SMS ile Bakan Selçuk, öğrencilerin telafi ve pekiştirmeleri için yayınlarının günde üç kez sergilenmeye devam edeceğini belirtti.

Resmi veriler ışığında hazırlanan dağıtım stratejisine göre kamu kurum ve kuruluşları, mahalli idareler, özel sektör kuruluşları ve sivil inisiyatifler tarafından gönderilen 60 bin tablet bilgisayar öncelikli ihtiyaçları olan öğrencilere ulaştırdıklarını hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Dağıtımımız, destek kampanyaları ve tedarik süreçleri ile eş zamanlı devam ediyor. 10 günde 30 bin tablet öğrencilerimize ulaştırmış olacağız. 500 bin tablet b Bilgisayarın tedarik süreci tamamlandı ve sonunda öğrencilerimize teslim etmiş olacağız. Paydaşlarımızın desteği ile ihtiyaç sahibi tüm öğrencilerimize en kısa sürede ulaşmayı hedefliyoruz ”dedi. Milli Eğitim Bakanı Selçuk,“ Sınav müfredatının öğrencilerimizin uzaktan eğitim sürecine uyarlanması çalışmalarımız Merkezi sınavlara hazırlananlar devam ediyor. Detaylar önümüzdeki hafta kamuoyuyla paylaşılacak. "Bu süreçte öğretmenlerin çalışmalarına uzaktan devam edeceklerini, uzaktan eğitim için okullara gelip bilgisayar, bilgisayar gibi araçlardan yararlanabileceklerini söyledi. "Branş öğretmenlerimiz uzaktan eğitim sürecini takip edip koordine edebilecekler. 1 günden az bir sürede okullarımıza gelecekler. Uzaktan eğitim sürecinde ek öğrenim ücreti almaya devam edecekler. Bakan Selçuk, “İlk kez tanı konacaklar için Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde yüz yüze hizmet devam edecek. Bu süreçte okullar arası yatay geçiş başvuruları 18 Kasım 2020'ye kadar işleme alınacak ve yeni başvurular 31 Aralık 2020'ye kadar alınmayacaktır. ”

Milli Eğitim Bakanı Selçuk da yaptığı açıklamada şu değerlendirmeyi yaptı:

" Öğrencilerimizin güveni, Huzurları, mutlulukları ve başarıları için velilerimiz, öğretmenlerimiz, okul yöneticilerimiz ve tüm eğitim ailemiz ile bağ kurmamız gereken bir süreç içindeyiz. Hijyen standartlarına bağlı olarak önlemlerimizi en üst düzeyde aldığımız yüz yüze eğitime kademeli geçişimizi yeniden başlatmak, hatta okul bahçeleri ve sınıflarda çocuklarımızın temassız oyunlarını tasarlamak en büyük dileğimizdir.

Dünyadaki ülkelerin büyük çoğunluğunda olsa bile bu molayı vermek istiyoruz. Gibi tüm sınıf seviyelerinde okullarımızla tanışalım. Ancak ülke şartlarından dolayı böyle bir karar vermek zorunda kaldık. Elbette çocuklarımızın geleceği için 'Herkesin desteğine ihtiyacımız var, lütfen kurallara uyun' çağrımızı tekrarlamaktan vazgeçmiyoruz. Aralık ayının son haftasındaki tabloya göre kademeli geçiş planlamamızı ve takvimimizi okullarımızda yüz yüze eğitime kamuoyu ile paylaşacağız. Ayrıca 7/24 EBA Asistanımız, MEB Asistanımız ve 44 0 632 MEBİM çağrı merkezimiz ile vatandaşlarımızın uzaktan eğitim ile ilgili tüm sorularına cevap vermeye hazır olduğumuzu bildirmek isterim. "

Bunlara da Göz Atın

Küçük Çocuğa İğrenç Şantaj! Uyuşturucuya Alıştırıp Tecavüz Ettiği Ortaya Çıktı

Sabah gazetesinden Emir Somer'in haberine göre olay, 12 Ocak Salı günü İstanbul'un Kağıthane ilçesine bağlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir