Trabzon’da Tarihi Kuleye Demir Merdiven Monte Edildi: ‘Bunun Adı Restorasyon Değil Rezalet’

Trabzon'un önemli tarihi değerlerinden biri olan Ayasofya'nın restorasyonunun ardından bahçedeki tarihi çan kulesine yapılan demir merdivenler tepkilere neden oldu.

Ayasofya'nın bahçesine giden ve demir merdivenlere tepki gösteren CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, “Bu kulenin dışında merdiven yoktu. Bu ucube demir yığının bu tarihi binayla ne ilgisi var? Burada hiç iyi görünüyor mu? Merdivene ihtiyaç duyuluyorsa dışarıdan değil kulenin içinden görünmeyecek bir yere yapılmalıdır. Bunu hangi aklın yaptığını anlamakta güçlük çekiyorum, dedi. Restorasyon çalışmalarını görmek için Ayasofya'ya giden Kaya, gördüğü manzara karşısında hayrete düştüğünü belirterek, “Restorasyon adı altında, tarihi değerlerin aslına ve dokusuna uygun olmayan üretimler yapıyorlar. Bunu nasıl yapıyorlar, bu tarihe ihanettir. "Anlamak gerçekten imkansız. Bu güzel tarihi yapıyı kim kurdu, kim onayladı, sorgulanması gerekiyor. Estetikten yoksun, tarihi yapı ve tarihi dokuyla uyumsuz, korkunç bir yapım. Bu merdivenin burada ne işi var? Bu tarihi bina. Merdiven yoktu, nereden geldi? Böyle bir iş böyle bir imalat olabilir mi? Gerçekten ellerini çek diyorum. Mümkünse tarihi değerlerimizden biri yapıyorum Allah aşkına hiç dokunmayın. Kulenin eski hali yeni halinden çok daha güzeldi. "

Bunun sorumluları çıkıp bu rezaleti açıklamalılar '' dedi Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu bina, Trabzon'un en önemli tarihi ve turistik eserlerinden biri, bu tarihi yapı insanlıktır. Mirastır. Dünyanın her yerinden insanlar Ayasofya Müzesi'ni ziyarete geliyor. Sanki cepheye yerleştirilmiş demir merdivenler gibi. e değildi yeterli, bahçenin en görünür yerine bir jeneratör koydular. Jeneratörü koyacak başka bir yer bulamıyor musunuz? Bu jeneratör görünmeyen bir yere konamaz mı? İş hiç de hoş değildi "

Kaya, sonunda şunları söyledi:

" Aslında bina olmayan bu ucube merdiven, tarihi binadan derhal kaldırılmalıdır. Bu bir restorasyon değil, bir rezalet! Hangi mühendislik, hangi mimari, hangi bilim bu yapıyı onaylayacak. Burada merdivene ihtiyaç varsa kule içerisinden yapılmalıdır.

Bunlara da Göz Atın

Kobani İddianamesinde Tepki Çeken Hata: ‘Kopyala Yapıştır Yazınca Böyle Komik Duruma Düşüyorlar’

Eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu 108 sanık için 38 kez ağırlaştırılmış …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir