Stratosferden internet hizmeti sağlayacak Sunglider uçuşa geçti

American AeroVironment ile ortaklaşa kurulan Japonya merkezli SoftBank Corp. HAPSMobile Inc. Sunglider tarafından geliştirilen güneş enerjisiyle çalışan yüksek irtifa karasal uydu (yüksek irtifa sözde uydu-HAPS), önemli bir testi başarıyla tamamladı. İnternet hizmeti vermek için stratosferden kalkan ve kanat uzunluğu 80 metre olan dev drone, 62.500 feet (19km) yüksekliğe ulaşarak mobil genişbant iletişim hizmeti verdi.

AeroVironment ekibinin yönetimi altında New Mexico sistemlerinde Spaceport America'dan kalkan drone, uçuş kontrol, yön bulma ve veri bağlantı testleri ve gövde mukavemet testleri başarıyla tamamlandı ve önemli bir adım atıldı. Sunglider, 10 adet elektrik motoru ile devasa kanatlarındaki güneş panelleri sayesinde üzerindeki pilleri şarj edebiliyor ve böylece sıfır emisyonla aylarca havada kalabiliyor.

22 Eylül'de yapılan testin bir parçası olarak konuşan AeroVironment CEO'su Wahid Nawabi, “Üç yıldan kısa bir süre içinde AeroVironment ve HAPSMobile inanılmaz bir ilerleme kaydetti ve iki Sunglider dronu geliştirdi. Üretilen drone'larla arka arkaya beş test uçuşu gerçekleştirerek bu işte ne kadar ciddi olduğumuzu gösterdik. "Gerçekleştirilen testte 20 saat havada kalan drone, LTE internet hizmeti ile Tokyo, Spaceport America ve Silicon Valley'deki ekiplerin standart LTE telefonlarla video konferans yapmasını sağladı. Sunglider'ın kullandığı cihaz LTE hizmeti, Alphabet iştiraki Loon LLC ve HAPSMobile tarafından geliştirilmiştir.Loon LLC'yi Kenya üzerinden 35 balonla internet erişim hizmeti veren Loon mobil ağ teknolojisinden tanıyoruz.Sungşider'in son testinin görsellerini aşağıda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir