SpaceX, GPS III Uydusunu Başarıyla Yörüngeye Götürdü

Son zamanlarda oldukça meşgul olan SpaceX, başarılı bir görev daha gerçekleştirdi. Firma, GPS III uydusunu başarıyla yörüngeye taşıdı.

Uzay havacılığı alanındaki ilk özel şirketlerden biri olan SpaceX, son dönemlerde oldukça yoğun bir şekilde çalışıyor. StarLink uydularını ve diğer birçok ekipmanı atmosfere taşıyan firma, hava koşulları ve teknik sorunlar nedeniyle gecikmeli kalkışların da eklenmesiyle oldukça yoğun bir programa girdi. onu almayı başardı. Şirketin yeniden kullanılabilir roketi Falcon 9 bu görevde yer aldı. Fırlatma Florida'dan gerçekleştirildi. Roket başarıyla geri döndü

Falcon 9 roketi GPS III uydusunu yörüngeye aldıktan sonra okyanusa indi. SpaceX'in Elbette Seni Hala Seviyorum gemisi tarafından ele geçirilen roket, firmanın tesislerine geri götürüldü. Bu görevle SpaceX, ABD'nin yeni kurulan Uzay Kuvvetleri için ikinci kez yola çıktı. Space Force ve SpaceX daha önce Haziran ayında birlikte çalışmıştı. İki taraf arasındaki anlaşmaya göre, SpaceX önümüzdeki beş yıl içinde GPS uydularını yörüngeye taşımaktan sorumlu olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir