RTÜK’ten ilk yasak! TIDAL erişime engellendi

RTÜK, yayın lisansı almayan platformlara 72 saat verdi ve bu lisansı almayan platformların erişim engeli getireceğini duyurdu. Buna göre daha önce uyarılan Deezer ve TIDAL platformları, sürenin dolmasına rağmen lisans almadı.
RTÜK, TIDAL'a erişimin engellenmesine karar verdi
Son bilgilere göre RTÜK, lisans almayan TIDAL platformuna erişimin engellenmesi için mahkeme kararı çıkardı. Buna göre TİDAL platformunun lisans süresi bugün başlayan Kakra mahkemesi üzerinden Türkiye üzerinden ulaşılamaz.
İşaretleyiciler
RTÜK, Spotify platformunun en büyük rakiplerinden biri olan Deezer platformu için de benzer bir uyarıda bulundu. Şu anda Deezer tarafından bir lisans başvurusu yapılıp yapılmadığı da açıklanmadı. Bu başvuru yapılmazsa, yakın gelecekte Deezer'ı bloke etmek için bir mahkeme kararı ile karşı karşıya kalmamız mümkündür. Bildiğiniz gibi 4 Ağustos 2019 tarihinde yürürlüğe giren yeni RTÜK yönergesine göre internet üzerinden yayın yapan platformların RTÜK'ten lisans alması gerekiyor.

Bu karar ile RTÜK denetimi internet yayınları için de geçerli olacak. Bu platformlara uygulanacak lisans ücretleri şu şekildedir:Radyo yayınları için 10 bin TL, internet üzerinden yapılması planlanan televizyon yayınları için 100 bin TL, alışveriş içerikleri için ise 500 bin TL talep eden RTÜK, kurallara uymayanlara çeşitli yaptırımlar uygulamak. Üç katmandan oluşan bu ceza mekanizması aşağıdaki adımlardan oluşur:

– 30 gün içerisinde uyarı alan içeriklerin değiştirilmesi

– Yayın lisansını üç aydır kullanmamak

– Her iki uyarı da dikkate alınmazsa yayınların süresiz olarak sonlandırılması

RTÜK, ruhsat ilk önce almayan kurumlara uyarı yaptı, erişim yasağı için süre verdi. Peki ne düşünüyorsunuz, internet yayıncılığı RTÜK denetiminden nasıl etkilenecek? RTÜK, Deezer için benzer bir engelleme kararı alabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bunlara da Göz Atın

MSI yüksek hızlı SSD’lerini duyurdu

Tayvan merkezli bir elektronik şirketi olan MSI, yüksek hızlı SSD'lerini CES 2021'de duyurdu. Şirketin, PC donanımından oyun dizüstü bilgisayarlarına kadar bir üretim yelpazesi var ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir