Reklam içerikli SMS ve maillere son! İşte tarih

1 Aralık 2020 tarihinden itibaren firmalar, gözetim veya izin olmaksızın tüketicilere reklam, tanıtım amaçlı telefon mesajı ve e-posta gönderemeyecek. Bu tarihten itibaren tüm kuruluşlar verilerini Mesaj Yönetim Sistemine (IYS) yüklemeli ve izinlerini onaylatmalıdır. Tüketiciler, kurumlara verdikleri izinleri bu sistem üzerinden düzenleyebilecekler.

Bakan Koca'dan zorunlu karantina açıklaması!
Artık reklam içeriği olan SMS ve postalar yok! İşte tarih
Pandeminin başlamasıyla birlikte evden çalışma süresinin artması, işletmelerin tüketicilere e-posta ve SMS gönderme sayısını artırmıştır. Bu artışın e-postalarda yüzde 35, SMS'de yüzde 70 olduğu tahmin edilirken, bu mesajların tacize dönüştüğü noktada Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK) devreye giriyor.

Tüketiciler onay vermediği halde gönderilen mesajlarla ilgili olarak Ticaret Bakanlığı. Alınan şikayet sayısını artırmak amacıyla kurulan Mesaj Yönetim Sistemi (IYS) 1 Aralık'ta yürürlüğe giriyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği çatısı altında kurulan CMS'de, şirkete ait tüm kişisel verileri belirtilen tarih itibariyle (e-posta, telefon numarası vb.) Bu sistemi kurmak için onay almanız gerekecektir. Olmayan

Kayıt şirketlerinin elinde veriler vardır ve bu tarihten sonra O kaybedecek ve cezalandırılacaktır. Ayrıca tüketici, sisteme girerek alabileceği posta, telefon veya mesaj izinlerini kontrol edebilecek.
Para cezası verilecek
Ceza koşulları, gönderilen mesaj ve alıcı sayısına göre değişir. Alıcılara önceden rızası olmaksızın ticari bir mesaj gönderilmesi veya ticari mesajın alıcıdan alınan onaya uymaması halinde 2 bin TL ile 9 bin 515 TL arasında para cezası verilebilir.

Ret bildirimine ilişkin yükümlülüklere uyulmaması halinde hizmet sağlayıcılara 28 bin 546 TL'ye kadar idari para cezası verilebilmekte ve aracılara uygulanabilmektedir. Ayrıca toplu başvurularda idari para cezası miktarı on katına, yani 280 bin TL'ye kadar artırılabiliyor.

Bunlara da Göz Atın

MSI yüksek hızlı SSD’lerini duyurdu

Tayvan merkezli bir elektronik şirketi olan MSI, yüksek hızlı SSD'lerini CES 2021'de duyurdu. Şirketin, PC donanımından oyun dizüstü bilgisayarlarına kadar bir üretim yelpazesi var ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir