Microsoft, Gelecek PC’lerin Güvenliğini En Üst Düzeye Çıkaracak Pluton Güvenlik İşlemcisini Duyurdu

Microsoft, AMD, Intel ve Qualcomm ile ortaklaşa geliştirilen güvenlik işlemcisi Pluton'u duyurdu. İşlemci, ilk kez 2021 yılında piyasaya sürülecek bilgisayarlarda yer alacak. Pluton, doğrudan PC işlemcisine entegre olacak.

Günümüzde, işletim sistemleri güvenli olmasına rağmen, kötü niyetli kişiler kesinlikle bu güvenlik engellerini aşmanın yeni yollarını keşfediyor. Sonuç olarak keşfedilen yollar yine şirketler tarafından kapatılır, ancak diğerleri yeni yollar keşfeder ve bu durum bir döngüye dönüşür ve iki tarafın sürekli birbirini beslediği bir döngü ile devam eder. Bugün Microsoft, bu beslemenin yeni ürününü de tanıttı. Şirket, Windows tabanlı bilgisayarlar için yeni Pluton güvenlik işlemcisini tanıttı. İşlemci, işlemci dünyasının 3 dev ismi olan AMD, Intel ve Qualcomm Technologies Inc.'dir. Güvenlik en üst düzeye çıkarılacak:Microsoft'un Windows işletim sistemi, şirketin yeni tanıtılan Pluton güvenlik işlemcisi sayesinde çok daha güvenli bir işletim sistemi olacak. Bunun en büyük nedeni TPM'nin (Güvenilir Platform Modülü) artık ortadan kalkacak olmasıdır. TPM güvenliği artırsa da, kötü niyetli kişiler işlemci ile TPM arasındaki iletişim kanalını hedefleyerek hedeflerine ulaşabilirler. Ancak yeni Pluton tasarımı sayesinde bu iletişim kanalına saldırmak mümkün olmayacak. Çünkü Pluton tasarımında güvenlik TPM gibi harici bir donanım olarak gelmeyecektir. Aksine, çip doğrudan işlemcinin içine yerleştirilecektir. Pluton mimarisini kullanan bilgisayarlar, kullanıcıların kimlik bilgilerini, şifreleme anahtarlarını ve kişisel verilerini koruyacaktır.

Bunlara da Göz Atın

LG Tone Free özel şarj kutusuyla piyasada

Kablosuz kulaklıklara olan talep gün geçtikçe arttıkça farklı alternatifler geliyor. Fark, LG Tone Free adlı şarj kutusunda, ancak tam adıyla LG Tone Free TWS Earbuds'da yatıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir