MacOS sistemlerde üçüncü taraf uygulama sorunu yaşandı

Uygulama süreçlerinin hem mobil platformlarda hem de masaüstü platformlarda güvenli tutulması önemlidir. Platformlar, mağazalarında ve sistemin kurulu olduğu cihazlarda çeşitli taramalar yaparak uygulamaların güvenilirliğini sağlamaya çalışırlar ancak zaman zaman sorunlar yaşanabilir.

Apple'ın 2012 yılında Mountain Lion 10.8 sürümü ile tanıttığı Gatekeeper teknolojisi, indirdiğiniz üçüncü taraf yazılımların belirli sertifika protokolleri ile güvenli olup olmadığını anlamaya çalışır.

Sunucu tarafı Gatekeeper teknolojisi saatler önce çöktü. MacOS sistemleri üçüncü taraf uygulamaları indirmeyi denediğinde, uygulama dock'ta dakikalarca kaldı veya hiç başlamadı. Sonra durum normale döndü. Apple, yetkilendirme sunucularındaki sorunun çözüldüğünü de duyurdu. BigSur güncellemesi ile, kullanıcıların uygulamaları yeniden yetkilendirmek için sisteme yüklendiği ve bunun sonucunda sunucuların yoğunluğu işleyemediği tahmin ediliyor. Apple'ın yakın gelecekte yetkilendirme sunucularında bir optimizasyon yapması kaçınılmaz olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir