Koç Üniversitesi, ana rahmindeki bebeğin hastalıklarını tespit eden yapay zekâ yazılımı geliştirdi

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı'na göre çalışan bir ekip, doğmamış bebekte anomalileri ve hastalıkları tespit edebilen yapay zeka destekli bir yazılım geliştirdi.

Sistem, yapay zeka mühendisleri, yazılım geliştiriciler, içerik geliştiriciler, programda yer alan iş analistleri, 15 kişilik modelleme ve artırılmış gerçeklik / sanal gerçeklik uzmanlarından oluşan bir ekip adına açıklamalarda bulunan Doç. Dr.Emrah Aydın, yapay zekanın tıp alanında, özellikle görüntüleme tekniklerinde doktorlara yardımcı olmaya başladığını, yapay zeka destekli teşhis sistemleri ile göz, deri veya kalp hastalıklarının teşhis edilmeye başlandığını belirtti. Aydın, geliştirdikleri yapay zeka yazılımları ile dünya çapında pek çok vakanın klinik ve klinik çalışmalarını teşhis etmeye başladığını belirtti. Emar (MR) yani Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) bilgileri kaydedilerek şu şekilde devam edildi;

Veri tabanında bir klinik ya da hekimin değil, dünyadaki pek çok hekimin deneyimlerinden elde edilen bilgiler kayıt altına alınmaktadır. Bu sebeple sistemde devasa bir veri havuzu olduğu için deneyim aktarımı söz konusudur. Sistem, anne rahmindeki anomalilerde veya hastalıklarda yüzde 95'in üzerinde teşhis doğruluğu sağlar. Sistem hem hastalığı tanımlar hem de bu hastalığa müdahale etmek için doğru zamanı önerir. Geliştirdikleri sistemle dünyanın her yerinden insanlara ulaşmak istediklerini dile getiren Doç. Dr.Emrah Aydın, hastaların tanılarını netleştirmek için hastanelerden hastanelere veya şehirden şehre seyahat etmelerine gerek kalmamasını istediklerini belirtti.

Aydın açıklamalarını şu sözlerle sonuçlandırdı;

"Bazı hastalık gruplarında mevcut sistemlerle gösterilemez ancak bebek öldüğünde veya doğumdan sonra tespit edilebilir. Dünyada yapay zeka ve tıp alanında çalışan 40'tan fazla kurum var. Bu kurumlar yetişkin hastaya odaklanıyor. Geliştirdiğimiz sistem ile fetüs üzerinde çalışıyoruz.Hastaların klinik bilgilerini ve MR verilerini sisteme giriyoruz.Teşekkürler, mevcut verilerden pozisyonlar her an değerlendirilebiliyor.Sistem ayrıca sağlık turizmi.Türkiye, tanı ve tedavi amaçlı fetal cerrahi merkezler tercih edilebilir. "

Bunlara da Göz Atın

Mitokondrial DNA transkripsiyonunu hedef alan deneysel kanser ilacı geliştirildi

Araştırmacılar, mitokondriyal DNA regülasyonunda yer alan protein dizisini hedef aldı. Yeni ilaç fare deneylerinde olumlu sonuçlar verse de sonuçlar Nature dergisinde yayınlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir