Huawei’den Türkiye ve ABD açıklaması geldi

Son zamanlarda en çok konuşulan şirketlerden biri olan Huawei, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye'den açıklama yaptı. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo Miller, geçtiğimiz günlerde Huawei ve Çinli firmaların Türkiye'de gerçekleştirdiği faaliyetlerden rahatsız olduğunu ifade etmişti. Konuyla ilgili açıklama yapan Huawei, yasaklama ve yaptırımların odak noktası oldu.

Türkiye'de telekomünikasyon ve önemli oranda cep telefonu satış şirketine sahip olan Türkiye'ye inandığını söyledi. Huawei, diğer herhangi bir Çinli şirket ekipmanı gibi, ABD'de kullanım için Türkiye'de rahatsızlık yarattı.
Türkiye için EMUE 11 Açık Beta Güncellemesi:100 kişi!
Huawei tarafından yayınlanan Türkiye ve ABD bülteni
Bazı Amerika ülkelerinde Huawei ürünlerine baskı ve çağrı yapılmadığı için ürün yapıldığı bilinmektedir. Bunun son bir örneği, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun açıklamasından sonra kendini gösterdi. Şirket, 10. yılını dolduran Huawei Türkiye Ar-Ge merkezi konusunda açıklama yaptığını söyledi. Bu merkezin Çin'den sonra en büyük ikinci Huawei Ar-Ge merkezi olduğu da belirtildi. Yine Türkiye'de telekomünikasyon sektöründe çalışan Ar-Ge merkezi 17 merkezden birinin olduğunu belirtti.

ABD ve Türkiye'ye açıklama yapan Huawei, Türkiye'nin yatırımlarına devam edeceğini söyledi. Türkiye'deki yatırım miktarı aktarılırken 520 milyon TL istihdam konusunda yapılan önemli çalışmalara aktarıldı. Ancak diğer Türk firmalarının da danışmanlık yaptığı belirtildi. Şimdiye kadar 1.500 mühendis ve araştırmacının çalıştığı, 620 aktif profesyonel çalışanın rapor edildiği belirtildi. Önümüzdeki yıllarda hedeflenen sayının yüzde 10 artacağı kaydedildi.

30 ülkeye de ihraç edilmiş olup Türkiye'de geliştirilen ürün ve sistemlere aktarılmıştır. İstanbul Ümraniye'de mühendisler tarafından geliştirilen teknolojilerin Avrupa, Güney Amerika, Orta Doğu ve Asya'da alıcı bulduğu belirtiliyor. Bu yazılımın Türkiye'nin girişiyle birlikte 260 milyon dolara ihracat yaptığı söylendi.

Kendini ve HMS'yi göstermek için Current 5G'de çalışma. Merkezin 15 üniversite ve 28 akademisyen ile çalıştığını ifade eden merkezde yüzde 23 kadın çalışan olduğu da belirtildi.

Bunlara da Göz Atın

S21 Ultra ile gelen S Pen desteği ve yeni kalem

Ambalajsız 2021 olayını düzenledi. Yeni akıllı telefon, kulaklık ve takip cihazını burada tanıtan Samsung, yeni S Pen Pro modelini de duyurdu. Yeni kalem hakkında bildiklerimiz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir