GeForce RTX 3080, Oyunlarda Çökme Sorunlarıyla Gündemde

Sorunlar ayrıca MSI Gaming Trio veya EVGA gibi diğer özel tasarım grafik kartlarını da kapsıyor. Bunlarla Reddit'te olduğu gibi NVIDIA, Tom's Hardware ve Tweakers forumlarında da karşılaşmak mümkündür. Artan sayıda kullanıcı, fabrikadan overclock edilen NVIDIA GeForce RTX 3080 grafik kartlarının çeşitli sorunlar yaşadığını bildirdi. Bu sorunlar, birçok forumda ve sosyal medya platformunda kullanıcılar tarafından bildirilmektedir. Çözüm

Hala net olarak keşfedilemeyen sorun, genellikle belirli bir oyun grubunda frekans oranı 2.0 GHz'i aştığında ortaya çıkar. Saat hızları belirli bir seviyeye ulaşır ulaşmaz oyun çöküyor ve masaüstüne fırlatıyor.

Şu anda kesin bir çözüm belirtilmemiş olsa da, GPU frekansı manuel olarak 50 ila 100 MHz arasına düşürülebilir. Ek olarak, düşük voltaj önerilebilir. Ancak bu, Ampere destekli MSI Afterburner 4.6.3 Beta 2 sürümünü gerektirir.

Bu soruna neden neden olduğu şu anda net değil. Bunun nedeni bir güç kaynağı sorunu, yazılım hatası veya tescilli kart ortaklarının fabrikada hız aşırtması olabilir.

Şu anda herhangi bir yönetim kurulu ortağından resmi bir açıklama yok, ancak ComputerBase üreticilerle iletişim halinde olduklarını doğruladı. Genellikle fabrika çıkışı hız aşırtmalı özel tasarım RTX 3080 modellerinde görülür.

RTX 3080 Sorunları

LinusTechTips forumlarında, kullanıcılar sorunlarını ZOTAC GeForce RTX 3080 Trinity ile paylaşmaya başladılar. Ancak MSI GeForce RTX 3080 Ventus 3X OC sahipleri de bazı sorunlar yaşadıklarını belirtti. Yine, benzer bir konu Overclockers.co.uk sitesinde açıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir