Efsane Otomobil Mitsubishi Lancer’ın Üretimden Kaldırılmasının Asıl Nedeni

Japonya merkezli en köklü otomobil üreticilerinden biri olan Mitsubishi, 1970'den 2016'ya kadar sektörde adını duyuran Lancer modelinin fişini beklenmedik bir şekilde çekti. Birçok uluslararası yarışta derece alan Lancer, otomotiv endüstrisine veda etti. 2016 yılında Evolution X modeliyle. Mitsubishi'nin bu hamlesinin arkasında, yeni nesil hibrit, elektrikli ve SUV modellerine odaklanma fikri yatıyor.

Mitsubishi'yi 1870 yılında Japonya'ya dahil eden otomotiv sektörü, ardından 1984 yılında TEMSE ile imzalanan anlaşmalar Türkiye'de faaliyet göstermeye başladı. Otomotiv sektörünün dev markalarının aksine bir alt marka olmayan Mitsubishi, bağımsız bir marka olarak PSA ve Daimler-Chrysler gibi köklü firmalar başta olmak üzere birçok marka ile işbirliğine devam ediyor. Şirketin en popüler modellerinden biri de hepimizin çok iyi bildiği Lancer modeliydi. Bugün Lancer'ın yokluğunu anlamak için Mitsubishi'nin temellerine odaklanmak gerekiyor. İlk otomobili Model A'yı 1917 yılında piyasaya süren Mitsubishi, 1970 yılında motor sporları için adını altın harflerle yazacak modeli Lancer'ı duyurdu. O yıllarda düzenlenen Safari Rallisi'nin kazanan modeli Mitsubishi Lancer olduğunda, tarihin en etkili otomobil modellerinden biri olacağı belli oldu. İlk nesil Lancer, sektörde kompakt bir sedan olarak bir yere sahipti. O dönemde standart bir otomobil modeli olan Lancer, yıllar içinde bir başarı hikayesinin başrolü oldu.

Mitsubishi Lancer serisi neden satıştan kaldırıldı?

1970 – 2016 yılları arasında üretilen köklü seri Lancer, 10 Evolution modeli ile otomotiv sektörünün yıldız isimlerinden biridir. olmuş. Adını motor sporlarında birçok kez basmayı başaran Lancer'ın son üretimi 2016 yılında Evolution X ile oldu. Mitsubishi, yeni nesil otomobil konseptini yakalamak için misyonunu değiştirdi ve Lancer serisinin üretimine son verdi. Bu hamlenin nedeni, markanın SUV, hibrit ve elektrikli otomobil üretimine odaklanmak istemesiydi. Mitsubishi Motors bugün Japonya'nın Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının% 10'unu oluşturan dev bir marka olarak hayatına devam ediyor. Şirketin şu anki CEO'su Osamu Masuko'nun büyük bir hedefi var. Avrupa ülkelerinin fosil yakıtları tek tek yasaklamaya başladığı zihnimizde bir üretim dönüşümü sağlamak. Örneğin Volkswagen, 2035 yılına kadar tüm üretimini elektrikli motorlu araçlara yoğunlaştıracak.

Mitsubishi Lancer ve Lancer Evolution'ın Doğuşu:

1970 yılında gruptaki ilk çıkışından birkaç yıl sonra, 1973 yılında Southern Cross Rally'de dereceler elde eden Mitsubishi. Lancer, 1992'de Evolution I adlı sürümle tüketicinin karşısına çıktı. The Evolution I, 2014'e kadar sürecek bir macera. Lancer Evolution I:

1992 yılında dört tekerlekten çekişli bir otomobil olarak lanse edilen Evolution I, 2 litrelik bir motora ve dört tekerlekten çekiş sistemine sahipti. 244 HP güç üretebilen bu otomobil, GSR ve RS olmak üzere iki farklı donanımla üretildi. RS adlı ekipman, elektrikli koltuklar ve pencereler, ABS fren sistemi gibi lüks seçenekleri içermiyordu. Bunun nedeni, RS'nin yarışa tamamen hazır olmasıydı. GSR ise tam tersine konfor odaklı bir otomobildi ve otomatik klima dahil birçok teknolojik özelliğe sahipti. Evrim, 1994 yılına kadar 5.000 adetlik satış eşiğine ulaştım.

Lancer Evrimi II:

1992'den 1994'e kadar piyasada bulunan Evolution I'den sonra 1994 yılında piyasaya sürülen Evolution II, ilk modelin geliştirilmiş versiyonudur. tanıtıldı. Daha küçük dingil mesafesine ve daha geniş lastiklere sahip bu model, 50 litrelik bir yakıt deposu taşıyordu. Evolution II, 252 HP güç üretmeyi başardı. Lancer Evolution III:

Sadece 1 yıl üretimde kalan Evolution II'den sonra tüketiciyle buluşan Evolution III, geliştirilmiş radyatör, soğutucu ve frenleri içeriyordu. Diğer modellere göre daha agresif bir tasarıma sahip olması için yeni parçalar da içeren model, 270 HP üretebilen bir motora sahipti.

Lancer Evolution IV:

1996 yılında pazarda yerini alan Evolution IV, Lancer modelinin dünya çapında popülaritesini katlayan bir seri oldu. Önceki modellerde olduğu gibi RS ve GSR olmak üzere iki ekipmanla piyasaya sunulan model, 16 inçlik jantlar ile kullanıcıya sunuldu. Evolution IV'ün motoru 276 HP üretebiliyordu. Lancer Evolution V:

1998 yılında World Rally Car sınıfının piyasaya sürülmesiyle Mitsubishi, Lancer Evolution IV'ü yeniden tasarladı ve Evolution V'i piyasaya sundu. GSR versiyonuna yeni nesil Recaro koltuklar takılırken, arkada alüminyum kanat kullanıldı. Fren sistemine Brembo geliştirmesi yapmak için jant boyutu 16'dan 17 inç'e değiştirildi. Bu değişikliklerle Lancer Evolution, kompakt sedan sınıfından çıkarıldı ve bu bağlamda bir vergi artışına tabi tutuldu.

Lancer Evolution VI:

Önceki serilere göre soğutmada daha dayanıklı ve daha başarılı olması amaçlanan Evolution VI, daha büyük soğutucular ve yeni bir piston barındırıyordu. 373 nM tork ve 276 HP üretebilen bir motora sahip olan Evolution VI, motor değişiklikleri nedeniyle yeni bir kasa ile modifiye edildi. Bu model ile önceki serilerden farklı olarak RS2 donanımı alan Evolution, RS2 donanımı ile GSR ve RS ekipmanları arasında bir sınıf oluşturmayı başardı.

Lancer Evolution VII:

2000'li yıllarda ortaya çıkan en yeni Evolution modeli Evolution VII, yeni bir teknolojidir. model olarak tanıtıldı. 385 nM tork üretmeye başlayan modelin beygir gücü önceki modellerle aynı kaldı. GSR, RS ve RS2 ekipmanlarının yanı sıra GT-A donanımı taşıyan Evolution VII, bu donanımda otomatik şanzıman sözü verdi. Lancer Evolution VII, Brian O'Conner'ın Faster Furious filminde kullandığı modeldi. Filmdeki modelin versiyonu fabrika çıkışından daha hafif ve güçlüydü. Lancer Evolution VIII:Brembo frenli, Bilstein amortisörlü ve 5 vitesli manuel şanzımanlı Evolution VIII, 276 HP üretti. Seri ana modelden farklı olarak FQ400 modelinde 481 nM tork ve 405 HP güç üreten FQ300, FQ320, FQ340 ve FQ400 olmak üzere 4 farklı modelle piyasaya sürüldü. Modelin bir diğer özelliği de Hızlı ve Öfkeli:Tokyo Yarışı'nda Sean Boswell karakteri tarafından kullanılmış olmasıydı.

Lancer Evolution IX:

2005-2007 yılları arasında üretimde kalan Evolution IX, aynı zamanda Avrupa ve Kuzey Amerika'da da piyasaya sürüldü. 2 litrelik motoruyla 392 nM tork ve 287 HP güç üreten Evolution IX, Japonya'ya özel bir Station Wagon ile donatıldı ve bu ekipmanla sadece 2.500 otomobil üretildi.

Lancer Evolution X:

Tamamen modern bir tasarım anlayışıyla lanse edilen Evolution. X, 4 silindirli 2 litrelik bir motora sahipti. 6 vitesli yarı otomatik şanzımana sahip arabanın 4 çekişli olduğunu da hatırlamakta fayda var. Evolution X'i özel kılan, Evolution serisinin son modeli olmasıdır.

Bunlara da Göz Atın

Formula 1’de Alevlerin Konuşulduğu Bahreyn GP Sona Erdi: Hamilton Yine Kazandı

Formula 1'in üçüncü son ayağı olan Bahreyn Grand Prix'sinde yarışa yangınlar hakim oldu. Hamilton yarışı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir