Dünyada tek… Üç farklı araçtan parça kullanarak kendi aracını yaptı

Güngören'de ikamet eden araç modifiye edici Ferdi Güney, evinde geçirdiği pandemi sürecinde boş zamanlarında go-kart, motosiklet ve otomobil parçalarından saatte 80 kilometre hıza çıkabilen bir araç yaptı. Aracı için "dünyadaki tek kişi" diyen Güney, aldığı teklifi kabul etmediğini ve bunu hobi amaçlı yaptığını söyledi.

Ruhsatlı olmadığını, bu haliyle aracın trafiğe çıkmasının yasak olduğunu ve hobi amaçlı olduğunu söyleyen Güney, "Şu anda 75 ila 80 kilometre hıza çıkabiliyor. Hızı denedik. Ortalama 75 ile 80 arasına ulaşır.Maksimum 10 saniyede yukarı çıkabilir ama biz hız değiliz.Görsel amaçlı çalıştığımız için görsele önem verdik.Hız bizim için önemli değil.Bir şeyler düşündük Şöyle:Görsel olarak güzel görünsün, bazı kitlelere hitap edelim. ”Arabalardan, motosikletlerden ve go-kartlardan parçalar kullandıklarını söyleyen Güney,“ Parçaları elimizden gelen en kaliteli şekilde kullanmaya çalıştık. Alt düzen, go-kart motorunda gördüğünüz motor olan tam bir go-karttır. Ön kısım, direksiyon, motosiklet olarak kullandığımız fren sistemi. Bu yüzden onu tamamen go-kart olarak kullandık. Üst kısmı kendimiz tasarladık. Biraz yardımla ve kendi bilgimizi de ekleyerek bir kapak oluşturduk. Bunun gibi bir şey çıktı ama iyiydi. Aracı için yaklaşık 10 bin lira harcadığını söyleyen Güney, "Ortalama maliyet 8 bin ile 10 bin lira arasındaydı. Biraz daha ucuz olabilirdi ama daha kaliteli malzemeler kullandık çünkü kendimize binecektik, kullandık. hobi amaçlı daha kaliteli malzemeler. ”Koronavirüs süreci sırasında evinde vakit geçirmeye başlayan Ferdi Güney, bu arada meslektaşları ile internette gördüğü çeşitli araç fotoğraflarından özel bir araç gördü. 40 yaşındaki Güney, üretmeye karar veren Gokart, Güney alt düzeninin fren ve direksiyon sistemi, motosiklet ve otomobil parçalarının gövde kısımlarından oluşan aracın montaj sürecini başlattı. Ona yaklaşık 10 bin liraya mal oldu ve saatte 80 kilometreye kadar ulaşabiliyor, operasyonel.Aracın daha önce farklı ülkelerde iki tekerlekli ürettiğini ancak dünyada sadece 4 tekerlekli olarak ürettiğini söyleyen Güney, 50 bin TL. Tekliflerini de reddettiğini söyledi. Güney, “Bir akşam arkadaşlarla böyle düşündük, böyle bir şey yapmaya karar verdik. Şu anda Türkiye'de yaptığımız projeyi iki tekerlekli 4 tekerlekli nasıl yapıyoruz ama öyle olacağını düşündük. Yurt dışında bazı kanalları araştırdık, danıştık, bir şeyler yapmaya çalıştık ve böyle bir sonuç çıktı. Böyle bir şeyin olmasından çok memnunuz "dedi Güney." Yaklaşık 3 ay sürdü. Salgın nedeniyle biraz daha uzun sürdü. Normalde 40-45 günlük bir sürede yapılabilecek bir projeydi ama biz malzemeden kaçmadan ya da acele etmeden tamamen güzel bir şey istiyorduk. Çünkü dünyadaki tek kişi olacak. Şu anda dünyada bunu yapan tek kişi benim. İkincisi zaten yok. Böyle bir proje yaptığımız için çok mutluyum. "Güney," Trafikte çok iyi. Herkes fotoğraf çekmeye çalışıyor. "Satıyor musunuz?", "Yapıyor musunuz?" Soranlar var. Satmak için yapmadım. Hobi amaçlı, tamamen kendime özel yaptım. Tepkiler güzel. Çok istekli, talep var. Kendim için yaptım. Bir olmalı dedim, benim olmalı dedim. Seri üretimi düşünmüyorum "dedi.

Saatte 80 kilometreye kadar çıkıyor

Seri üretimi düşünmüyorum

Güney," Belli meblağlar teklif edildi. 40 bin ile 50 bin arası teklif verildi ama ben satmayı düşünmediğim için fiyatları bile değerlendirmedim. Bunun için 3 ay harcadım. Bunun için çok çaba sarf ettim. Biliyorsunuz, emek her şeyden daha önemlidir. Bu nedenle onu satmaya niyetim yok. Ben de tekliflere kapandım. Ben yapmayı düşünmüyorum. Dediğim gibi, 3 ayımı aldığım için, biraz zaman geçirmen gereken bir şey, bu yüzden yapmayı düşünmüyorum. Modlarla kendim uğraştığım için kendim yaptım. Akşamları boş zamanlarımda pandemi sürecinde boşta kaldığım sürece 3 ay boyunca bununla uğraştım.

3 farklı araçtan parçalar kullanıldı.

Bunlara da Göz Atın

Google aramalarına lahmacun damga vurdu

Google geçtiğimiz günlerde 2020 için en çok arananları açıkladı. Listeye Lahmacun'un girmesi sürpriz oldu. Dünyanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir