Batmanlı öğrencilerin hazırladığı proje TEKNOFEST’te yarışacak

Batman’da Abdulcelil Candan Ortaokulu öğrencilerinin trafik kazalarını önlemek için geliştirdiği “co-pilot” projesi, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde (TEKNOFEST) finale kaldı.

Abdulcelil Candan Ortaokulu öğrencileri tarafından geliştirilen proje, Gaziantep’te yapılacak TEKNOFEST finalinde yarışmaya hak kazandı. TEKNOFEST’te finale kaldığını belirten Fidan, “Bu ayın sonunda gerçekleştirilecek TEKNOFEST’te hedefimiz ilk olmak ve şehrimizi en iyi şekilde temsil etmektir.” Dedi. Alkol ve aşırı yük nedeniyle çok sayıda trafik kazası meydana geldiğini belirten Fidan, “Projemiz sayesinde sürücü aracı çalıştırır çalıştırmaz iki durum kontrol edilecek. Fazla yük ve alkol tüketimi var mı? bunlar araç otomatik olarak kilitlenecek, aracın hareket etmesini engelleyecek ve durumu sürücüye bildirecektir. Bir kaza durumunda araç kaza yerini ilgili yerlere göndererek yardım isteyecektir. ” dedim.

Projede yer alan öğrencilerden Musab Aydınlı, projelerinin TEKNOFEST’te finalde yer almasından mutlu olduklarını ve hedeflerinin birincilik elde etmek olduğunu söyledi.

Bunlara da Göz Atın

Google aramalarına lahmacun damga vurdu

Google geçtiğimiz günlerde 2020 için en çok arananları açıkladı. Listeye Lahmacun'un girmesi sürpriz oldu. Dünyanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir