Bakan Koca: ‘Salgın Anadolu’da İkinci Zirve Döneminde, Riskli Bir Tırmanışla Karşılaşıyoruz’

Açıklanan tabloya göre son 24 saatte:

115 bin 979 test yapıldı.

Hasta sayısı 2 bin 165 idi.

74 kişi hayatını kaybetti.

1.493 kişi iyileşti.

Toplam hasta sayısı 357 bin 693'e yükseldi.

Toplam can kaybı 9 bin 658 oldu.

Günlük masa paylaşılmadan kısa süre önce ekran önünde açıklama yapan Bakan Fahrettin Koca, "Salgın Anadolu'da ikinci zirve döneminde. Riskli bir tırmanışla karşı karşıyayız" dedi.

Bakan Koca, Bursa'da açıklama yaptı. Açıklamada, "Söyleyeceğim salgının tırmanması tüm vatandaşları ilgilendirecek. Bursa'da gerçekleştirdiğimiz toplantının muhatabı 5 ve diğer iller. İstanbul dahil. Salgın Anadolu'da ikinci zirve döneminde. Riskli bir tırmanışla karşı karşıyayız. " Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Yalova ve Bilecik'in seyrini paylaşmak istediğimi söyleyen Bakan Koca, şöyle devam etti; "Bursa'da bir ay öncesine göre günlük vaka sayısı yaklaşık 3 kat arttı. Bilecik geçen aya göre 2 kat arttı. Diğer 3 ilde vakalarda% 50 artış görüyoruz."

"198'i ekliyoruz. Bursa'da yoğun bakım yatak kapasitemiz. Balıkesir'de 48 yoğun bakım yatağı daha artırma planlarımızı yaptık

Bilecik'te 21 yoğun bakım yatağı daha artırma planlarımızı yaptık. "

" Salgın ikinci en yoğun dönemdeyken Anadolu kentlerinde İstanbul'da mücadelenin önemi artarken, günlük hayatımızda mücadelemize nasıl devam etmeliyiz? Kontrollü bir sosyal yaşamla. Dışarıda geçirdiğimiz zamanı en aza indirmeliyiz. "

" Dışarıdaysak biz Kalabalıktan uzak durmalıyız. Salgının bu döneminde kalabalığa karşı gerçekten ciddi bir sınav vereceğiz. İş yerimiz dahil evimizin dışında maske takalım. Mesafe kuralı ile birbirimizi virüsten kurtaralım. "

"Salgın, A bölgesinde ikinci zirve dönemine ulaştı natolia kış gelmeden önce. Anadolu'daki ikinci yoğun dönem, bugünkü toplantılarda tartıştığımız 5 kentimiz için de geçerli. Bu 5 vilayet halkından bugüne kadar verdikleri desteğin çok daha büyük olmasını talep ediyorum. "

" Bursa salgın sırasında en büyük dönemini yaşıyor. Bilecik, 10 Eylül'de salgında ilk zirveye ulaştı. O güne göre günlük vaka sayısı iki katına çıktı. Dikkat çeken bir diğer nokta da pnömoni oranının Türkiye ortalamasının çok üzerinde olmasıdır. "

" Türkiye genelinde Yalova ikinci zirvesi aynı günlerde yaşıyor. Nisan dönemine göre günlük vaka sayısı% 50 arttı. Şehirdeki bu yüksek pnömoni oranı Türkiye'ye göre. "

" Yüzde 50'lik artış oranı Çanakkale'deki ilk zirveye benzer. "

" Eylül başında Balıkesir'in ilk zirvesinde yaşadım. Son 2 haftada% 50 artış görüyoruz. "

" 1 yıl öncesinden aşı siparişi vermeye çalışıyoruz. "Aşı siparişi bu yıl geçmiş yıllara dayanıyor" diyen Koca, "Her yıl ortalama 1 milyon 350 bin doz aşı alırken, dünyada grip aşısı arzı% 20 artıyor. toplamda salgınla birlikte grip aşısının önemi artmaktadır. "Şu an için bu sayının geçen yıla göre 2,4 milyona çıktığını söyleyebilirim. 3 milyonun üzerine çıkarmak için yoğun çaba sarf ediyoruz. Geçen yıla göre 2 kat artmış olacak." Dedi. Dünyada arzın fazla olmadığı ancak talebin fazla olmadığı bir dönemde riskli olanlara grip aşısı yapılmalı ”diyen Bakan Koca, Bilim Kurulu tarafından belirlenen risk gruplarını saydı;

Özellikle riskli hamileler için 26 haftadan sonra ve doğumdan sonraki ilk 2 hafta içinde olanlar

65 yaş üstü kronik hastalığı olanlar, 5 yaş altı kronik hastalığı olanlar,

5-65 yaş arası 2 kronik hastalığı olanlar,

Özellikle risk altındaki sağlık çalışanlarımız için

Organ nakli "Ülkemizde Pfeizer ve Çin Snovak aşısının Faz 3 çalışmaları yapılıyor. Bu konuda Kasım ayı sonunda haberdar olacağımızı düşünüyorum. Bağışıklık durumunun nasıl ilerlediğini daha net görebiliyoruz." dedi.

"Aralık ayında bekleriz sanki dokunulmazlık seviyelerinin Aralık ayında ortaya çıktığına inanıyoruz, bu aşılardan birinin Türkiye'de olduğunu düşünüyoruz ve biz de bu bağlamda bağlantı kurduk." "Aralık ayında 5 milyon aşı yapabilirler" diyen Koca, "Okullarda şu anda ciddi salgınlara neden olacak bir durum yok" dedi. Koca, "Önümüzdeki haftaların benzer şekilde devam edip etmeyeceğini bilmiyoruz. Ayın 2'sinden itibaren 5. ve 9. sınıflar da başlamış olacak. Ciddi bir artış görmezsek diğer sınıflar da olabilir. Koca, özellikle sokağa çıkma yasağını düşünmediklerini ancak hareketliliğin artmasıyla salgının arttığını iyi bildiklerini vurguladı.

Bunlara da Göz Atın

Küçük Çocuğa İğrenç Şantaj! Uyuşturucuya Alıştırıp Tecavüz Ettiği Ortaya Çıktı

Sabah gazetesinden Emir Somer'in haberine göre olay, 12 Ocak Salı günü İstanbul'un Kağıthane ilçesine bağlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir