Android 11 ile gelen 11 yeni özellik

Google'ın her ayın başında yayınladığı gizlilik ve güvenlik güncellemeleri artık Google Play aracılığıyla gönderilecektir. Böylece güvenlik güncellemeleri daha hızlı dağıtılacaktır.

Android 11 ile artık üçüncü parti uygulamalara ihtiyaç duymadan ekran kaydı almak mümkün. Ayrıca, ekran kaydı sırasında mikrofonlar aracılığıyla ses de kaydedebilir. Ekran kaydı almak için hızlı ayarlar menüsünden "ekran kaydı" butonuna basmanız yeterli. Android 11'de bulunan sesli kontrol özelliği ile telefonu sesli olarak kontrol etmek mümkün. O kadar ki sesle kontrol özelliği ile uygulamaları başlatabilir, mesaj oluşturabilir, tweet atabilir, fotoğraflarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Google, Android 11 ile birlikte, güç menüsüne ev otomasyonu kısayollarının atanmasına izin veren bir kontrol API'si de sunar. Power butonuna uzun süre basıldığında açılan menü ile akıllı ev sistemlerini tek bir panelden kontrol etmek mümkündür.

Yeni Android sürümü, Facebook Messenger'a benzer şekilde, her yerden sohbete kolayca erişmenize olanak tanıyan kabarcık bildirimleri getiriyor. Bu şekilde, bir pencerede pencere gibi yaptığınız diğer şeylere odaklanırken sohbete devam edebilirsiniz. Android 11 ile karanlık modu manuel olarak açıp kapatabilir ve zamanlayarak ne zaman açılıp kapanacağını belirleyebilirsiniz. Bunun için kendi özel başlangıç ve bitiş zamanınızı belirleyebilir veya konumunuz için gün doğumu / gün batımı zamanlarını planlayabilirsiniz.

Android 11 ile tüm sohbet bildirimleri artık bildirim menüsünün üst kısmında listeleniyor. Bu sayede önemli bildirimlerin gözden kaçması engellenecektir. Google geçtiğimiz günlerde Android 11'in kararlı sürümünü yayınladı. Peki, "önemli şeye ulaşan işletim sistemi" sloganıyla başlayan Android 11 ne sunuyor? İşte 11 öğede Android 11 ile gelen yenilikler:Android 11 ile, mikrofonunuza, kameranıza veya konumunuza ihtiyaç duyan uygulamalara bir defalık izinler (yalnızca uygulamayı kullanırken) verme seçeneği sunulur. Böylece uygulamayı kapattığınızda uygulamanın verilere erişimi engellenecektir. Ayrıca uzun süredir kullanılmayan uygulamaların verilere erişim izni işletim sistemi tarafından bloke edilecektir. Şimdiye kadar USB kablosu ile çalışan Android Auto, artık yeni Android sürümü ile kablosuz olarak çalışıyor. 5 GHz Wi-Fi destekli ve Android 11 yüklü bir telefonunuz varsa, cihazınızı Android Auto ile kablosuz olarak eşleştirebilirsiniz.

Android 11 ile, tüm medya oynatma kontrolleri bildirim panelinden hızlı ayarlar bölümüne taşındı. Böylelikle arka planda bir medya oynatılırken bildirim panelinden "tümünü temizle" botuna basıldığında bildirimlerle medyayı sonlandırması engellenir. Medya kontrolleri hızlı ayarlar menüsüne taşınarak birden fazla uygulama için medya kontrolleri arasında geçiş yapmak da mümkündür. Ayrıca kulaklık, Bluetooth hoparlör gibi cihazlar ve cihazın dahili hoparlörleri arasında geçiş yapmak mümkündür.

Android 11'de bulunan bildirim geçmişi özelliği ile yakın zamanda kapatılan uyarıları ve son 24 saat içindeki tüm bildirimlerin kaydını görmek mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir