AMD RX 6000 serisi teknik özellikleri sızdırıldı

İşlemci pazarının yanı sıra grafik kartı pazarına da hakim olmak isteyen AMD, RDNA 2 mimarisinden güç alan yeni modellerini tanıtmaya hazırlanıyor. 28 Ekim'de tanıtılacak olan AMD RX 6000 serisinin teknik özellikleri sızdırıldı.
AMD RX 6000 ailesinin detayları açıklandı!
AMD RX 6000 serisi teknik özellikleri sızdırıldı
AMD, işlemci pazarında büyük bir atılım gerçekleştirdi ve Intel ile rekabetini iyi noktalara taşımayı başardı. Bu ivmeyi grafik kartı pazarına da uygulamak isteyen firma, yeni RDNA 2 mimari kartlarını duyurmaya hazırlanıyor.

Reddit kullanıcısı stblr, tersine mühendislik yöntemi ile MacOS işletim sistemini inceleyerek elde ettiği sonuçları paylaştı. AMD RX 6900 XT adıyla piyasaya sürülmesi beklenen Navi 21 mimarili grafik kartı, 80 CU (Hesaplama Birimi), 16 GB bellek ve 2.2 GHz işlem hızına sahip olacak. Ek olarak 22.5 TFLOP'lu Nvidia 3080 ekran kartı, 29.8 TFLOP değerinin biraz altında. 4K oyun için yeterli özelliğe sahip olan AMD RX 6900 XT modeli, fiyatlandırma ve bellek konusunda avantaj sağlayacak. Navi 22 mimarisinde 40 CU, 2.5 GHz işlem hızı ve 12.8 TFLOP değerleri görüyoruz. Bu özellikler Xbox Series X modeline göre daha yüksek özelliklere sahip olduğu için 4K oyun deneyiminde herhangi bir sorun yaşanmayacağı düşünülüyor.

Sızan bilgiler ayrıca Navi 23 mimarisini de içeriyor. Yalnızca 30 CU bilgi içeren Navi 23 modelinin geliştirilme aşamasında olduğu düşünülmektedir.

Bunlara da Göz Atın

Nvidia kripto para kazısı odaklı kart üretebilir

Hızla yükselen Bitcoin fiyatının ardından ekran kartlı coin kazanları yeniden ön plana çıktı. Firma, yeterli talep olması halinde madencilere özel kartlar hazırlayabileceğinin sinyallerini verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir