ABD’de Bir Aşıya Daha Acil Kullanım İzni

VOA'ya göre Moderna, bu hafta sonu 5 milyon 900 bin doz aşının en erken dağıtılması için ABD yönetimi ile birlikte çalışıyor.

FDA, geçtiğimiz hafta Pfizer'ın Alman ortağı BioNTech tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının ve aşının dağıtımının kullanılmasına izin verdi. sağlık çalışanlarına ve en riskli grupta yer alanlara uygulanmaya başlandı. Klinik çalışmalarda her iki aşının da etki oranının yüzde 95 olduğu açıklandı. Pfizer'in aşısının çok düşük sıcaklıkta saklanması gerekliliği, aşının depolanmasıyla ilgili zorlukları artırırken, Moderna'nın aşısının daha yüksek bir sıcaklıkta saklanabildiği için saklanmasının daha kolay olduğu söyleniyor. Bunun Moderna'nın ürettiği aşıya dağıtım açısından avantaj sağlayabileceği düşünülmektedir.

Saklama koşulları daha kolay olduğundan Moderna'nın aşısının kırsal hastaneler gibi ulaşılması zor yerlerde kullanılması bekleniyor. Ancak Moderna aşısının 30 bin gönüllünün katıldığı üçüncü aşama denemelerinde, Pfizer-BioNTech aşısına kıyasla daha fazla yan etki tespit edildi. Yetkililer, Moderna aşısının en yaygın yan etkilerinin kısa sürede kaybolan deri döküntüsü, kaşıntı ve kızarıklık olduğunu söylediler.

Bunlara da Göz Atın

Küçük Çocuğa İğrenç Şantaj! Uyuşturucuya Alıştırıp Tecavüz Ettiği Ortaya Çıktı

Sabah gazetesinden Emir Somer'in haberine göre olay, 12 Ocak Salı günü İstanbul'un Kağıthane ilçesine bağlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir