9 milyon öncesine ait karıncayiyen ve fil fosilleri bulundu

Denizli'de yapılan araştırmalarda 9 milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilen fil ve karıncayiyenlerin de aralarında bulunduğu 8 farklı hayvan türüne ait fosiller bulundu.

"Bu yıl da bununla ilgili bir yenisini keşfettik. Denizli'deki traverten sahalarında pleistosen dönemi fosilleri bulunurken, bu yıl ilk kez traverten dışında bir alanda pleistosen döneminin varlığını tespit ettik ve bir Bulunan mamutun 1-1,2 milyon yıl önce yaşadığını söyleyebiliriz.Güney mamutu dediğimiz bu fosil, bölgedeki traverten ocakları dışında ilk makro memeli keşfi olma açısından ilk olma özelliği taşıyor. Denizli'de paleontolojik bir kazı yapılmasının gerekliliğini de ortaya çıkarmıştır. "Ve bu yöreye çok yakın olan Beyağaç ilçesinde bir bölgede bu yıl çok önemli bir keşif yaptı ve Anadolu'da hiç tespit edilmemiş bir fosil memeli fosili önce. keşfettik. Bu fil türü, Anadolu'da daha önce hiç tanımlanmadığı için paleontoloji açısından büyük önem taşımaktadır. Bu iki bölge geç miosen dönemi dediğimiz döneme denk geliyor ve 7.5 – 9 milyon yıl öncesine tarihleniyor. "

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Serdar Mayda da ekip olarak Anadolu'da heyecan verici sonuçlara ulaştıklarını belirterek, az bilinen karınca yiyen fosilini ilk kez keşfettiklerini söyleyen Aytek, bir sırtlanla karşılaştıklarını söyledi. Son derece büyük zürafa, bir domuz ve daha önce ülkemizde kayıt dışı olan bir fil fosili … Aytek, bilinen bölgelerde yeni alanlar keşfederek bölgenin faunasını ortaya çıkarmaya çalıştıklarını açıkladı. 9'dan kalma fil ve karınca yiyen fosillerinin yanı sıra 7 milyon yıl öncesine kadar Tavas ve Beyağaç ilçelerinde domuzlar, sırtlanlar, zürafalar, atlar ve ceylanlar Centralefendi'de 1,2 milyon pleistosen dönemi olarak bulundu. 1 yıl öncesine ait bir mamut fosili tespit edildi.

"İki yıl önce biz Tavas'ta yeni bir yer keşfetti. Burada pek çok fosilin varlığını ilk kez ilan ettik. Yine bu yıl orada yaptığımız çalışmada daha önce bilinmeyen 4 yeni tür tespit ettik. Bunlar, bölgede bulduğumuz zürafadan farklı olarak domuzlar, sırtlanlar, son derece büyük bir zürafa ve karıncayiyenler. Özellikle fosil karıncayiyen, Türkiye'de çok nadir bulunan bir hayvan olması açısından çok büyük önem taşır.

DR. Öğretim Görevlisi Aytek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Denizli'de 2017 yılından bu yana multidisipliner bir ekiple yaptıkları araştırmalarda birçok hayvana ait fosil bulduklarını ve 2020 araştırmasıyla 4. araştırma sezonunu yaşadıklarını söyledi.

Önceden tanımlanandan daha iyi korunmuş. Mayda, bir mamut fosili ve ona ait bir diş bulduklarını belirterek, "Güney mamut dediğimiz bu mamut, son derece zengin fosil içeriği nedeniyle dünya çapında tanınan bölgenin traverten ocaklarında biliniyordu. ama ilk defa böyle iyi korunmuş bir örnek bulacağımız için heyecanlıyız. " Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü Dr.Ege, Pamukkale ve Hitit üniversitelerinden paleoantropolog, paleontolog ve jeologlardan oluşan bir ekip, öğretim üyesi Ahmet İhsan Aytek'in koordinasyonunda Denizli'de gerçekleştirdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı.

Bölgede 1,2 milyon ile 9 milyon yıl önce yaşadıkları tahmin edilmektedir. 8 farklı fosil memeli türü tespit edilmiştir. Aytek, Tavas'ta kazı çalışması için yaptıkları planlamanın Kovid-19 nedeniyle ertelendiğini belirterek, salgın süreci geçer geçmez kurtarma kazısı yapmayı hedeflediklerini belirtti.

Bunlara da Göz Atın

Google aramalarına lahmacun damga vurdu

Google geçtiğimiz günlerde 2020 için en çok arananları açıkladı. Listeye Lahmacun'un girmesi sürpriz oldu. Dünyanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir